Daugėjantys konfliktai darbe – ženklas. Padėkite darbuotojams kovoti su perdegimu
Įtampa ir stresas dar prieš pandemiją buvo įvardijami kaip vienos opiausių problemų darbe. COVID-19 tik dar labiau tai sustiprino. Viršvalandžiai ir noras išlaikyti verslą net ir pandemijos sąlygomis pradeda sekinti. Nebepastebime įsisukę į alinantį ratą. O perdegimo sąvoką pastaruosius kelis metus linksniuojame vis dažniau. Tačiau dažnas dar neišmokome atkreipti dėmesio į perdegimą signalizuojančius ženklus. Todėl norime priminti, kad būdami vadovo kėdėje nepamirštumėte žiūrėti ne tik į rezultatų eilutę, bet ir pasirūpintumėte savo darbuotojais. Dalinamės patarimais, padėsiančiais išvengti arba kovoti su perdegimu.
Būkite pasiekiami
Vadovai turi būti pasiekiami, net jei ir virtualiai. Naudokite programėlių siūlomas opcijas, pvz., „Microsoft Teams“ ir „Skype“ verslui. Jos leidžia darbuotojui lengvai suplanuoti trumpą virtualų susitikimą ir užduoti skubius klausimus. O gal tiesiog pabendrauti. Virtualūs „pop-in“ susitikimai yra ypač svarbūs. Ne tik lengviau išlaikysite artimą ryšį su darbuotojais, bet ir matysite jų būseną.
Atpažinkite pirmuosius požymius
Perdegimas gali pasireikšti įvairiais būdais. Pastebite, kad kolegoms sumažėjęs atsakomybės jausmas ir produktyvumas? Ypač padidėjęs konfliktų kiekis komandoje, atsiranda noras atsiriboti, o gal kolega neprisijungia į susirinkimus. Pripažinti esant perdegus dar vis yra visuotinai sunku. Įsivaizduojama, kad tai bus vertinama kaip asmeninis trūkumas ar stiprybės stoka. Tačiau norint išspręsti šią problemą, reikia kalbėtis. Vadovas turėtų nebijoti, jei darbuotojas išsako nemalonius dalykus. Tik sulaukę kolegų pasitikėjimo galėsite pastebėti perdegimo ženklus ir užkirsti jiems kelią.
Investuoti galite ne tik pinigus
Skirtingi tyrimai rodo, kad darbuotojams svarbu ne tik pinigai. Esant galimybei, rekomenduojame organizacijoms investuoti mokymus ar konsultacijas. Vieniems gali būti svarbu kompiuterinio raštingumo žinios, o kitiems emocinio balanso konsultacijos. Skiriant bent vieną dieną per savaitę galima pasiekti stebinančių rezultatų. Įvairios paskaitos gali ne tik patenkinti žmonių poreikius, bet ir išgryninti tikslus. Tai priemonė tobulėjimui, pažangos jausmui ir judėjimui į priekį. Atsiminkite, kad kuo geriau jausis darbuotojas, tuo geresnius rezultatus pasieks. Ne tik parodysite, jog darbuotojas jums rūpi. Taip sudarysite sąlygas iš tikrųjų atsikvėpti ir pasikrauti energijos.
Jei reikia, sumažinkite darbo krūvį
Nors ir lietuvių patarlė „aukštai šokęs, žemai krisi“ turi kitą reikšmę, tačiau puikiai iliustruoja ir perdegimą. Apsiėmus daugiau nei gebama aprėpti, ilgainiui net produktyviausius gali privesti iki lūžio taško. Sumažinkite krūvį. Kiekvienas žmogus per dieną turi ribotą valandų skaičių. Produktyvumas turi būti įvertintas, todėl svarbu strategiškai susidėlioti darbus ir sumažinti veiklų kiekį. Tai darbas su savimi ir komanda. Tačiau tai padės sumažinti perdegimo tikimybę.
Taikant tinkamas strategijas, planuojant galima išspręsti darbuotojų perdegimo problemą. Stebėjimas ir laiku teikiama pagalba ilgainiui gali tapti vertingiausiu organizacijos pranašumu.