Ššš… Ko nesakyti ir ką pabrėžti kalbantis su atrankų specialistu?
Pastaraisiais metais sulaukėte LinkedIn žinutės ar net kelių, kviečiančių pasikalbėti apie karjeros galimybes ar sudalyvauti atrankoje? Nenustebkite – darbo rinka atsigauna. 9 iš 10 apklaustų darbdavių ketina samdyti naujų darbuotojų, rodo 60-asis „ManpowerGroup“ tarptautinis darbdavių tyrimas. Atrankų specialistai pluša, siekdami užpildyti laisvas pozicijas naujais talentais. Todėl dalinamės patarimais, kaip užtikrinti geresnį darbo pokalbį ir ko verčiau nesakyti atrankų specialistams.
Nepamirškite, kad tai darbo pokalbis
Atrankų specialistų darbo specifika yra smarkiai susijusi su jaukios atmosferos sukūrimu pokalbio metu. Jaukumas yra svarbus tam, kad kandidatas atsivertų ir atskleistų savo asmenybę. Tačiau per didelis atsipalaidavimas gali pakišti koją.
„Nepamirškite, jog užduodami klausimai yra ne tiesiog paprastas pasiplepėjimas. Tai – informacija, kuri vėliau bus paversta jūsų aprašymu. Nors atrankų specialistas nėra galutinis sprendimą priimantis asmuo, tačiau nuo jo priklauso labai daug. Darbinimo procese – jis pirminis „filtras“, kuris sprendžia, ar pristatys ir rekomenduos jus klientui“
– „Manpower“ HR ekspertė Dovilė Urbakonienė
„Man viskas tinka, klausimų neturiu“, ar tikrai?
Būkite pasiruošę, jog darbo pokalbio metu sulauksite progos išreikšti savo lūkesčius ir patys užduoti klausimus. Pasak D. Urbakonienės, tai ne tik jums suteikia progą sužinoti daugiau apie poziciją.
„Jūsų klausimai ir domėjimasis gali padėti atrankų specialistui geriau suprasti, kas jums svarbu. Kartais nutinka, kad ilgą laiką aktyviai ieškantys darbo asmenys pavargsta. Užgesęs entuziazmas gali net iššaukti pagundą priimti bet kokį darbo pasiūlymą. Bet ar tikrai jums viskas tinka? Pasidomėkite plačiau, nebijokite klausti. Juk ne tik atrankų specialistas ieško aistringo kandidato – jūs taip pat turite realizuoti save“.
– „Manpower“ HR ekspertė Dovilė Urbakonienė
„Paskutinė darbovietė buvo tragiška“
Kalbant visą valandą galima papasakoti labai daug ir labai atvirai. Kartais net per atvirai, o ypač apie buvusią darbovietę. Tačiau, kad ir kokie santykiai būtų buvusiame, ar dabartiniame darbe, juos pasilikite sau.
„Tikėtina, jog sulauksite klausimo, kodėl ieškote arba keičiate darbą. Atrankų specialisto tikslas nėra sužinoti pikantišką, intriguojančią istoriją, kaip susipykote su kolega prie kavos aparato. Pagarba darbdaviui parodo, kad jumis galima pasitikėti. Etiškumas darbo pokalbio metu – dar vienas labai svarbus elementas, kuris duoda svarų argumentą, kodėl turėtumėte būti pristatytas klientui.“
– „Manpower“ HR ekspertė Dovilė Urbakonienė
Dalyvaujate keliose atrankose? Neslėpkite to
Jeigu pokalbio metu sulaukėte klausimo apie kitas atrankas – būkite atviri. Ši informacija tikrai nėra tam, kad jus ištrintų iš kandidato sąrašo. Kaip tik, svarbu žinoti, ar esate „degantis“ kandidatas.
„Visada to teiraujuosi pokalbio metu, man tai padeda įvertinti keletą aspektų: kandidato motyvaciją karjeros pokyčiui, kokios pozicijos jį domina ir kokiame sprendimo etape yra kandidatas. Man tai signalas užtikrinti greitą sprendimų priėmimą kliento pusėje, nes deja, šiuo metu vyksta tikra talentų medžioklė tarp visų darbdavių. Atviras pokalbis su kandidatu ir laiku suteiktas grįžtamasis ryšys užtikrina gerą patirtį kandidatui ir galimybę rinktis geriausią pasiūlymą.“
– „Manpower“ HR ekspertė Dovilė Urbakonienė
Taip pat specialistė ragina išgirdus daugiau apie poziciją ir supratus, kad ji ne jums, taip ir pasakyti atrankų specialistui: „Neslėpkite tokios informacijos. Atrankų specialistas ir yra tam, kad abi pusės būtų išgirstos ir atlieptos“.