Įžvalgos 21 vasario, 2022

Kaip derėtis dėl atlygio pandemijos akivaizdoje?

Sukurkime įdarbinimo strategiją jau dabar!
Sprendimai verslui
Ieškote darbo?

Naujausi darbo skelbimai, patarimai kaip įsidarbinti, konsultacijos ir dažniausia užduodami klausimai.

Darbo skelbimai

Chaosą darbo rinkoje atnešęs virusas dar vis kelia iššūkių ir neaiškumų. Turite aibę klausimų, ar dabar yra tinkamas metas derėtis dėl atlyginimo? Sekate informaciją, ką pandemija daro ekonomikai ir matote, kai vienos įmonės sparčiai atleidžia darbuotojus, o kitos nuolat augina komandas? Tačiau Europoje darbo vietų turėtų tik daugėti. Net 52% apklaustų darbdavių ketina samdyti ir tik 15% planuoja atleisti, rodo 60-asis „ManpowerGroup“ tarptautinis darbdavių tyrimas. Pasitikėkite savimi ir būkite pasiruošę pokalbiui visu pajėgumu.

„Karjeros konsultacijos metu dalyviai įvardina skirtingus motyvus, dėl kurių norėtų didesnio atlyginimo. Dažnai viskas prasideda nuo vidinio nepasitenkinimo, kurį sukelia tam tikri išoriniai veiksniai. Pavyzdžiui, informacija apie tai, kad naujam kolegai, kuris atliks tas pačias užduotis, bus mokama daugiau, arba tai, kad kurį laiką nejaučiate, kad esate tinkamai įvertintas už savo pastangas darbe“

– „Manpower“ karjeros konsultantė, koučerė Olga Mesceriakova.

Pasidomėkite įmonės situacija

Ekspertė pataria prieš inicijuojant pokalbį su vadovu pasidomėti įmonės situacija. Ar įmonė, kurioje dirbate, buvo paveikta pandemijos? Visus rodiklius galite rasti viešai, papildomai patikrinkite socialinius tinklus, įmonės tinklapį. Pasikalbėkite su kolegomis, paklauskite, ar turi įžvalgų, o gal patarimų, kokias temas paliesti derybų metu?

Nusistatykite rodiklius, kuriais galėtumėte įvardinti savo patirtį ir naudą įmonei. Išanalizuokite, kokia bendra įmonės patirtis bei jos vieta rinkoje. Palyginkite šiuos duomenis su bendrąja darbo rinkos situacija ir ką siūlo konkurentai. Turint tokią informaciją, atsakysite sau į daugelį derybinių klausimų, kurie padės geriau suprasti kontekstą. Parodykite empatiją įmonės situacijai, ypač jei ji sudėtinga, nevenkite pasakyti „aš suprantu, kad įmonei nelengvas metas“, o tada kalbėkite apie savo kuriamą naudą ir vertę.

Supraskite, derybos – mainai

Turite apgalvoti, ką pasiūlysite darbdaviui, kad šis pakeltų jums atlyginimą. „Pandemijos metu didelę įtaką turi žinios iš socialinių tinklų, pvz. apie tai, jog jūsų pozicijos specialistai turi didelę paklausą. Pandemija sukėlė didelį ažiotažą dėl mokymų, tobulinimosi galimybių. Investavęs į tai darbuotojas tikisi tinkamo įvertinimo, atlyginimo pakilimo. Bet kokiu atveju, pirmiausia siūlau atsakyti sau į klausimą: „Dėl kokių priežasčių, kokiam tikslui aš norėčiau didesnio atlyginimo?“ Ir būti su savimi maksimaliai sąžiningu. Tuomet arba atsikratysite nereikalingų kankinančių apmąstymų, arba veiksite ryžtingai ir sąmoningai“, – pastebi koučerė.

Įsivertinkite savo rezultatus, aprašykite patirtį, klaidas ir pakilimus. Sudarykite už ir prieš sąrašą. Kelkite klausimus apie savo kvalifikaciją ir kur galėtumėte patobulėti. Jei rezultate matote tik žalią šviesą, o esamas atlyginimas neatspindi lūkesčių – jūs pasiruošęs deryboms. Tik nepamirškite pokalbio metu visa tai detaliai argumentuoti. Tokio pobūdžio pokalbiuose turite palikti mažiausią terpę abejonėms, todėl strategiją nušlifuokite kiek įmanoma objektyviai.

Neteikite skaičiaus ankščiau laiko

Įsijautus į pokalbį, gali kilti pagunda eiti prie esmės ankščiau nei reikia. Nenukrypkite nuo plano, kuriame žingsnis po žingsnio jūs argumentais lipate tais laipteliais. Neišmuškite iš vėžių vadovo rėždami atlyginimo pageidavimus. Nebūkite impulsyvūs. Leiskite pašnekovui ramiai apgalvoti savo sprendimus. Supraskite, kad iš karto atsakymo galite ir nesulaukti, todėl turite išlikti kantrūs. Geriau vadovaukitės dėkingumu ir nuoširdumu. Jei vadovas sutiko su jumis susėsti šiam pokalbiui, jis pasitiki jumis ir vertina bendrą laiką kartu. Jei atvirai parodysite, kiek įdėjote pasiruošimo vienai valandai ir neslėpsite jaudulio – tik įnešite žmogiškumo ir pagarbos. Derybos neturi atrodyti it karo laukas. Taikūs keliai atneša daugiau naudos abiem pusėms.

Neleiskite nuotoliui panaikinti gyvumą

Jeigu pokalbis vyksta nuotoliniu būdu, pagalvokite, kaip padaryti jį gyvesnį. Derybų metu kūno kalba yra labai svarbi, o kalbėdami į kamerą jūs prarandate dalį jos. Pavyzdžiui, sustiprinti efektą galite pasiruošę vaizdinę medžiagą. O gal pasirepetuokite prieš veidrodį tam tikras veido mimikas?